Bizden Biri: Çağla Sökesoğlu

Profesyonel Aşçılık Temel Seviye Eğitim Programı, Ocak 2018 Mezunu
Blog

Profesyonel olarak mutfak hayatıma başlamadan önce üniversitede Radyo-Sinema-Televizyon bölümünü bitirdim. Mezun olduktan sonra bölümüm ile ilgili sektörde 2-3 sene boyunca çalıştım. Daha sonra yapmak istemediğim bir meslek olduğunu farkettim ve işten ayrıldım. Mutfak ise benim küçüklükten beri haşır neşir olduğum bir yerdi. Gece buzdolabını açıp bir malzeme seçerdim, kendimce değişik bir şeyler hazırlayıp aileme “hadi siz de yiyin”, “bakın nasıl olmuş” diyerek tattırırdım. Çevremdeki çok fazla insan her zaman aşçılık eğitimi almam konusunda ısrarcı oldu ama evde yemek yapmak ile profesyonel mutfakta yemek yapmak kavramlarının çok farklı olduğunu biliyordum. Farklı bir sektöre geçiş yapmaktan korkmuştum açıkçası. Daha sonra bir şekilde karar verdim ve aşçılık okulu araştırmaya başladım. USLA’yıda bu şekilde bulmuş oldum, farklı mutfak okulları ile de görüştüm ancak şüphesiz USLA’da karar kıldım. Diğer görüştüğüm yerlere göre bana çok daha sıcak ve ilgili geldiler. İlk görüşmede sorduğum bütün sorulara, gelecek planlarımla ilgili aklıma takılan her şeye çok net cevap verdiler. 4 ay eğitimimi tamamladıktan sonra diğer 4 aylık staj dönemimi yine şu an çalıştığım yer olan Frankie’de yaptım. Staj yeri bulmamda USLA yardımcı oldu. Benim hazırladığım liste üzerinden şeflerle beraber karar verdik. Gelecekte ise belki yurtdışında ama yine restoren sektöründe devam etmek istiyorum.

 

USLA’nın bana olan katkılarını saymakla bitiremem. Yemek yapmanın dışında çok samimi bir ortam olduğu, şeflerden ders dışında da destek aldığım, her zaman “yapabilirsin” in vurgulandığı sinerjisi benim için çok farklı olan bir yerdi.

  

Sektörde şu an eğitim alan öğrencilere verebileceğim en iyi tavsiye kesinlikle araştırma yapmaları, şeflerinden olabildiğince yararlanmalı ve hiçbir zaman vazgeçmemelilerdir. Benim kariyer hayatına geçiş yapmadan önce en büyük kazancım bu oldu.