Bizden Biri: Cansu Şahinkaya

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Ocak 2018 Dönemi
Blog

1991 yılında Gölcük’de doğdum. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunuyum. Üniversitede hayalim hep lojistik sektöründe çok başarılı bir kadın olmaktı. Hatta Rusça bile öğrendim bunun için. Pernod Ricard firmasının lojistik bölümünde staj yaptım ve mezun olduktan sonra yine burada pazarlama bölümünde çalışmaya başladım. Daha sonra iş değiştirmeye karar verdim. DSM (Dream Sales Machine) grubuna iş başvurusunda bulundum. Festival ekibini yeni kurmuşlardı. İstanbul Kahve Festivali, İstanbul Comics and Art Festivali ve Ankara’daki festivalleri yöneten ekibe dahil oldum. Orada 2,5 sene çalıştım ve sektöre dair çok fazla şey öğrendim.

  

Daha sonra Y kuşağının özelliklerine de dayanarak bende bir kıpırdanma başladı. Kendi yerimi açmak için yetersiz olduğumu fark ettim ve profesyonel anlamda temel bir eğitim almak istedim. Bir işletme açmayı hedefliyorsam mutfağın çok önemli olduğunu düşündüm. Günün birinde personel eksikliği çeksem bile her konuya hâkim olmam gerekiyordu.

 

USLA‘ya ilk görüşmeye gittiğimde neredeyse 1,5 saat bana A’dan Z’ye her şey anlatıldı ve gerçekten kafamdaki tüm soru işaretlerine cevap bularak kayıt olamaya karar verdim. Soner şef ile eğitimimiz mükemmel geçti, mutfaktaki disipline hayran kaldım. Mesela ekmek dersinde dünyam değişti. Hayatımda ilk defa tüketen bireyden üreten bireye geçmenin hazzını yaşadım. Aslında çok büyük kariyer beklentilerim yoktu, alacağım temel eğitim ile kendi yerimi açmak istiyordum ama stajımı da USLA’da Gizem şef ile yaptıktan sonra mutfakta çalışma hayalim oldu. Eğitimimden çok memnun oldum.

 

Mezun olduktan sonra kısa bir Amerika seyahatim olmuştu. Döndükten sonra Kasım ayında kendi markam olan “Baked True Story”’i kurdum. Pasta yapmak kutlamayı, ekmek yapmak maneviyatı anımsatıyordu bana. Kasım ayından sonra bir kahve firmasının altında kendi üretimimi yapmaya başladım. Burada hem işletmeciliği hem üretimi hem kahve yapmayı doyasıya tadıyorum. Aynı zamanda standart müşterilerim için üretim yapıyorum.

 

5 sene sonrası için çok büyük hayallerim var, Türkiye’de henüz olmayan bir markayı, konsepti geliştirip gerçekleştirmek istiyorum. Beni ben yapan değerlerden oluşan bir marka olacak. Biraz daha zamana ihtiyacım var ama bunun için çok çalışıyorum!