Bizden Biri: Gamze Vatandost

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, 2012 Eylül Dönemi
Blog

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Mezun olduktan sonra aile şirketimizde 4-5 sene dış ticaret departmanında çalıştım. Aklım hep aşçılıktaydı fakat ailem bu mesleği profesyonel olarak yapmama pek sıcak bakmıyordu. 2010 yılından itibaren arkadaşlarımı toplayıp onlara farklı tarifler içeren yemekler yaptım.

  

2012 yılında internette araştırırken USLA’yı buldum. Hafta sonu grubuna kayıt oldum ve kendi isteğim üzerine gönüllü olarak hafta içi yine USLA’da Pastane kısmında çalışmaya başladım. Bu süreçte kendimi çok geliştirdim. Eğitimimi tamamladıktan sonra stajımı Gile’de yaptım. Stajımı tamamladıktan sonra USLA’da yaklaşık iki dönem Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik eğitimlerinde asistan şef olarak çalıştım. Daha sonra bir süreliğine aile şirketine geri döndüm ve bu sırada kariyerimle ilgili neler yapabileceğimi düşünmeye başladım. O dönemde çoğu pastane şeker hamuru ile ilgili bir şeyler yapıyordu. Ben insanlara temiz ve doğal ürünler yedirmek istediğim için şeker hamuru düşünce tarzıma çok uzak geldi. Araştırmalarım sonrasında Türkiye’de butik çikolata o dönemde bugünkü gibi yaygın değildi. Daha sonra iki sene eve kapanıp çikolata ile ilgili birçok araştırma ve deneme yaptım. İki senenin sonunda kendimi çikolata ile ilgili hazır hissettiğime karar verdim.

  

2016 yılının Mart ayında Marquez Çikolata’yı kurdum. Yaptığım çikolatalarda hiçbir katkı maddesi, glukoz şurubu, nem alıcı, palm yağı gibi maddeler kullanmıyorum. Sevdiklerime ve aileme yedirebileceğim ürünler ne ise müşterilerime de yedirmeye çalışıyorum. Marquez’i merak eden tüm butik çikolata sevenler  https://www.marquezchocolatier.com adresini ziyaret edebilir.