Bizden Biri: Kadriye Melek Mildan

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Programı
Blog

Eskilerimiz vardır ya köyde tüm zorluklarda çalışıp didinip İstanbul’a göç edip, ayaklarını yere sağlam basmak için tüm zorluklara göğüs gerip kendine yer yapan ve o zorlukta çocuklarını da yetiştiren ama bulundukları şehre göre değil geldikleri yerin zorluklarına göre yaşam şartlarına, insanlarına göre. Heeh! İşte ben tam öyle bir ailenin torunu, yeğeni ve kızıyım. Yani küçük yaşlarda mutfakta onlarla bir arada vakit geçirdim veya da hep onları köşelerden izledim. Küçükken şimdi ki gibi değildi ortam rahatça dışarda kapı önlerinde oynayabilirdik ve her oyunumuzda bakkallardan aldığımız abur cuburlarla evdekilerden öğrendiğim yemekleri öğretirdim arkadaşlarıma. İşte o zamanlar başladı bende tutku. Daha sonra izlediğim bir diziyle hayal kurmayı öğrendim ‘’ Bir Dilim Aşk’’ Gerçekten de bir dilim aşk benimkisi. Orada küçük bir kız ve annesi evlerinin altındaki dükkanlarında güzel cupcake’ler, tatlılar, kurabiyeler yaparlardı. Bende heveslenir benimde öyle bir yerim olsa diye hayal kurardım ve bu aşkla mutfağa ilk kez tek girdim ve ilk yaptığım şey ise mantıydı. Cupcake izlerken neden kendimi mantı yaparken buldum hatırlamıyorum. Ama öyle hazır mantılardan değil. Kendim yoğurdum hamurunu, kendim kestim, kapadım ve pişirdim. Ve evet yapabilmiştim becermiştim pişirmeyi. 12-13 yaşlarımdaydım ve iki hayalim vardı biri mutfakta lezzetli tatlılar, yemekler pişirmek diğeri ise öğretmen olmaktı. Şimdi ise adım adım hayallerimin basamaklarını çıkıyorum.

 

İnternetten araştırıyordum sürekli olarak. Birçok akademiyi gezdim, gördüm, konuştum ve danıştım. Bir tanıdığım USLA’yı daha çok övdü ve buraya gelmem için ısrar etti. Onun ısrarı doğrultusunda biraz daha araştırdım, defalarca geldim ziyaret ettim ve kayıt oldum.

 

Eğitimim bittikten sonra butik bir pastane de pasta süsleme üstüne staj yapıp kısa bir süre çalıştım. Asıl istediğim tatlı ve ekmek yapmak olduğu halde bu mesleğe girdiysem günümüzde yaygın olan pasta süslemeyi de deneyimlemem gerektiğini düşündüğüm için pastacılık yaptım. Daha sonra bir süre hem dinlendim hem de evden iş yaptım. Ve ardından şimdi de USLA’dayım

  

USLA’da aldığım eğitim iyisi, kötüsüyle her türlü zorlukta isyan etmekten önce çözüm bulmayı öğretti, alternatif yolları da deneyimleyip aslında her şeyin bir çözümü olduğunu ve gelişmenin, öğrenmenin bir sonu olmadığını gördüm ve öğrendim.