Bizden Biri: Meral Çırak ve Selçuk Yıldırım

Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık, Eylül 2017 ve Mayıs 2018 Dönemi
Blog

Kütahya Dumlupınar Üniv. İşletme bölümü mezunuyum. Küçük yaşlardan beri yemek yapmayı çok seviyorum. Aileme yaptığım şeyleri tattırmak benim için çok büyük bir zevkti. Silivri’de ufak bir restoranımız var.

 

Bir gün babam ile bu restoranımızı işletmeye karar verdik. Profesyonel mutfak kariyerimin ilk adımını aslında atmış oldum. Üniversitede okurken yaz aylarında burada çalışıyordum..
Burada çalışırken hem işletme hem mutfakta profesyonel olarak bu mesleğin ne kadar zor olduğunu fark ettim. Arkadaşlarım yaz tatilinin keyfini çıkarırken ben tüm gün mutfakta oluyordum. Ama günün sonunda gelen misafirlerin restoranımızdan mutlu ayrıldığını görmek bana ayrı bir haz veriyordu. Tüm zorluklara rağmen, mutfakta olmam gerektiğine kesin olarak karar verdim. Bu işi tam anlamıyla öğrenebilmem için profesyonel bir eğitim almam gerekiyordu ve araştırmalarım sonucunda USLA ile tanıştım. 

 

Eğitimim boyunca istediğim tüm detayları öğrenebildim, ders sonrasında da istediğim şekilde pratik yapabiliyordum bu konuda şefler çok yardımcı oldu. Staj yerimi okulun yardımı ile buldum. Çok verimli dört ay geçirdim. Stajımı bitirdikten sonra yine burada devam etmek istedim, sekiz aydır Soho House’un Klüp mutfağında çalışıyorum. 

Birkaç sene daha kendimi geliştirdikten sonra kendi restoranımı açmak istiyorum. İnsanları yaptığım yemekler ile mutlu etmek en büyük hayalim. Bu mesleği yapmak isteyen öğrencilere dayanıklı olmalarını tavsiye ediyorum. Mental olarak güçlü olmanın sektörde çok yararlarını gördüğümü düşünüyorum.

 

Mehmet Selçuk Yıldırım

 

Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencimiz Selçuk, şu an Soho House Otel’in bünyesinde olan Cecconi’s adlı İtalyan Mutfağı restoranında stajına devam ediyor.

 

Elektrik Elektronik Müh. mezunu, 12 yaşından beri aşçı olmak istiyor. Hayallerini gerçekleştirmek için USLA’ya geldi. Hedefi Türkiye’de elde ettiği deneyimlerden sonra yurt dışına çıkmak ve gittiği ülkelerin hem yaşam kültürlerini hemde yemek kültürlerini öğrenmektir.