Bizden Biri: Murat Şavluk

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi Programı
Blog

Mutfak serüvenim başlamadan önce sanal ticaret sektöründe yönetici olarak çalışıyordum. Birçok arkadaşım aşçı veya pastacıydı yani bir şekilde mutfaktaydılar ve sektörle tanışmadan önce mutfakta olmanın ne anlam ifade ettiğini dışarıdan bir göz olarak izlemiştim.

  

Sanatçı bir tarafım olduğunu düşünüyorum ve mutfakta sanat yaratmak ideal bir yerdi. Bu konuda eğitim veren okulları araştırmaya başladım. USLA’yı tanımaya geldiğimde şeflerle görüştüm ve USLA bana mutfak anlayışlarının; mutfağa duyulan sevgi ve keyifle paralel olduğunu hissettirdi. Ayrıca burada mutfak sanatlarını öğrendim bu benim için çok önemliydi çünkü biz ürettiklerimizi, damak tadından önce göz zevkine sunuyoruz. Bence doğru seçimi yaptım. Yanılmamış olduğum için çok memnunum.  

  

Mutfakta olmak benim için heyecanlı ve rahatlatıcı. Yaratıcılığımı hem görsel hem lezzet anlamıyla kullanabiliyorum ve sınırsız kombinasyon seçeneğim bana sınırsız üretim gücü veriyor bu beni heyecanlandırıyor ve dış dünyadan izole ederek de rahatlamamı sağlıyor. USLA'da eğitimimi tamamladıktan sonra AUF'ta çalışmaya başladım...