Bizden Biri: Serhat Bekir Türker

Bizden Biri köşemizde bu hafta Ekim 2018 Temel ve Uzman Seviye Barista öğrencisi Serhat Bekir Türker var.
Blog

Kadir Has Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Mezun olduktan sonra mesleğimin yaratıcılık ile ilgili kısmına yöneldim ve birkaç sene farklı ajanslarda çalıştım. Daha sonra kendi işimi yapmak istediğimi fark ettim. Kahve içmeyi çok seviyordum ama açıkçası USLA’da eğitim almadan önce Türk kahvesi bile yapamıyordum. Zamanla kahve ve baristalık çok ilgimi çekmeye başladı. Eğitim almak için sertifika programları araştırdım. Yurtdışı bağlantısından dolayı özellikle SCA sertifikası veren bir yer arıyordum ve USLA’yı buldum.

 

İlk olarak Temel Seviye daha sonra da Uzmanlık Seviye Barista eğitimi aldım. Eğitimimden çok memnum kaldım. Bu sektörde barista eğitimi almadan da bu mesleği yapanlar var ama aslında o kadar çok püf noktası var ki bu işin. Sütün nerede durması gerektiğinden, alanın temizliğine, kullanılan bezlerin renginden, kahve öğütücüsünün ayarlarına kadar… O püf noktaları bilmemek kahveyi mahvediyor. Bazı franchiselarda bile buna şahit olabiliyorum. Bu nedenle aldığım eğitimin farkını çok iyi hissediyorum. Mesela buraya kahve ile ilgilenen insanlar da geliyor. Bana kahve ile ilgili profesyonel soru sorduklarında onları bilgilendirebiliyorum. Hem misafirlerimiz ile olan ilişkim hem de işletmem için çok faydasını görüyorum.

 

Şu anda Fenerbahçe/Kadıköy’de kendi işletmem olan SETO's Coffee & Workstation’ın baristalığını yapıyorum. Gelecekte Amerika’da Coffee Food Truck açmayı düşünüyorum.