Bizden Biri: Volkan Şişman

Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi, Ocak 2018 Dönemi mezunu
Blog

Ot Caddebostan’ın şu anda işletmeciliğini yapıyorum. Daha önce perakende sektöründeydim. Hizmet sektörünün, özellikle yiyecek-içecek üzerine bir işletme sahibi olmanın bazı zorlukları var. Kapıdan içeri giren her misafirimizin buradan mutlu ayrılması için çok farklı şeyler yapmamız gerekiyor. Gelen mozzarella peynirinden tutun da içeceklerin çeşidine kadar her türlü detayına hâkim olmamız gerekiyor çünkü size sorular gelebilir. .

 
Benim de özeleştiri yaptığımda bazı eksiklerim olduğunu fark ettim. Bir gün sinemaya gittiğimde USLA’nın reklamını gördüm ve daha sonra eğitim programlarını araştırdım. Eğitim alma konusunda beni en çok destekleyende Ot Caddebostan’ın mutfak şefi oldu. Kendisine Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi eğitim programından bahsettim. Bu eğitim ile sektörde karşıma çıkabilecek her konuya hâkim olabileceğimi düşündüm. Mutfak şefim ise insan ilişkilerimin çok iyi olduğunu ancak arka planına da hâkim olmam gerektiği konusunda beni yüreklendirdi.


Daha sonra eğitimime başladım. Girişimcilere özel bu program ile ilk olarak dört ay boyunca Profesyonel Aşçılık eğitimi aldım. Her hafta sonu tam gün aldığım bu eğitim ile mutfağın tüm temel teknik ve pratik uygulamalarını öğrenme fırsatı yakaladım. .


Profesyonel Aşçılık eğitimim çok güzel geçti. Daha sonra asıl beni ilgilendiren kısım olan Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimine başladım. Satış, pazarlama, insan kaynakları, finans gibi farklı alanlarda konusunda uzman kişiler tarafından eğitim aldık. Lokasyon seçiminden tutun da marka eğitimine kadar farklı alanları derinlemesine öğrendim. Aslında, bu eğitim programında kademe kademe ne yapmanız gerektiği size hap gibi veriliyor. Aynı zamanda sektörle alakalı çok fazla insan tanıma fırsatım oldu.