İlham Verenler: Ela Akalın

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Haziran 2019 Öğrencisi
Blog

İşletme bölümü mezunuyum. Şu an İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümü okuyorum. Yaklaşık 15-20 senedir geleneksel sanatlar ile uğraşıyorum (ebru, kâğıt oyma sanatı gibi.) Kültür Bakanlığı sanatçısıyım aynı zamanda. Yurt içinde birçok karma sergiye katıldım. Kişisel sergilerim de oldu. Genelde projelerde yer alıyorum.

 

Yaklaşık 7 sene önce pastacılık ile ilgili birkaç workshopa katılmıştım. Workshoplardan sonra çevremdeki insanlara özel günlerinde ürünler hazırladım, ders verdim. Yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum.

 

Yurt dışına çok fazla seyahat ediyorum. Gittiğim yerlerde en çok ilgimi çeken konu ise şehrin en iyi tatlıcılarını araştırmak. O şehrin en iyi kahve ve tatlılarını deneyimlemek benim seyahatteki odak noktam oluyor.

 

Geçtiğimiz sene San Diego’ya gittim ve bir süre orada kaldım. Bu süreçte eşim ile birlikte burada yaşarsak hangi mesleği yapabileceğimizi düşündük ve araştırdık. Pasta, ekmek ve kahve konusunda bir yer açmaya karar verdik. Amerika ile ilgili olduğu, uluslararası geçerli bir sertifika verdiği için USLA ile görüşmeye geldik. Zaten daha öncesinde de USLA’yı biliyordum.

 

USLA’da eğitimimi tamamladıktan sonra stajımı yine USLA’da yapacağım. Daha sonra, San Diego’ya yerleşip orada pasta-ekmek-kahve üzerine kendi yerimi açmak istiyorum.