Aşçının Maaşı Ceo İle Yarışıyor

Son yıllarda atağa geçen gastronomi sektöründe şef maaşları CEO’larla yarışır hale geldi. Stajda 2 bin TL alan şeflerin maaşı, executive (yönetici) pozisyonlarına yükseldiklerinde 30 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yurtdışı deneyimi olanlar öne geçiyor

Son yıllarda atağa geçen gastronomi sektöründe şef maaşları CEO’larla yarışır hale geldi. Stajda 2 bin TL alan şeflerin maaşı, executive (yönetici) pozisyonlarına yükseldiklerinde 30 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yurtdışı deneyimi olanlar öne geçiyor

Türkiye’de başarı hikâyesine imza atan turizm sektörü, son yıllarda gastronomisiyle de öne çıkmaya başladı. 2000’li yıllarda Türkiye’de büyük bir hızla gelişen gastronomi sektörü, kurumsal restoran ve turizm işletmelerinin mutfaklarında, artık alaylı şeflerin yanı sıra okullu şefler de yer alıyor. Mutfaklarda eğitim seviyesinin yükselmesi, ücretleri de üniversite mezunu ‘beyaz yakalılar’ düzeyine çekiyor. Geleceğin şef adayları, ortalama 5 pozisyon yükselince, aylık 30 bin liraya varan ücretlere ulaşıyor.

American Hospitality Academy ve International Hotel Management Schools’un (AHA-İHMS) akreditasyonu ile uluslararası standartlarda, profesyonel eğitimler gerçekleştiren Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) CEO’su Emel Arslan Güryıldız, mezunlarına eğitim aldıkları yıldan başlayarak, sektörün önde gelen işletmelerinde staj ve kariyer fırsatı sağladıklarını belirtti. Mezunlarına, sadece mutfağa yönelik bilgi ve beceriler kazandırmakla yetinmediklerini, uluslararası standartlarda bir şef ve işletmeci vizyonuna sahip olmaları için de çalıştıklarını anlatan Güryıldız, uluslararası kariyer olanağı elde eden mezunların ise, yurtdışında çalışmaya devam ettiklerinde sektörde çok daha avantajlı bir konuma geldiklerini ifade etti.

STAJYERE 2 BİN 500 DOLAR

 Güryıldız, “Başarılı mezunlarımız ABD’nin dünyaca ünlü otel ve restoranlarında 2 bin ila 2 bin 500 dolardan başlayan maaşlarla staj firsatı sağlıyoruz. Böylece uluslararası bir adım atmış oluyorlar. Yurtdışında pozisyonlarını geliştirerek çalışmayı sürdüren mezunlarımız da var” dedi. Mezunların eğitime başladıkları tarihten itibaren, en geç bir yıl içinde iş bulduğunu aktaran Güryıldız, şeflerin yeteneği ve çalışma performansına göre maaşını 30 bin liraya kadar çıkarabildiğini belirtti. “Tam donanımlı mutfak eğitimlerimizle, üniversitelerin gastronomi bölümleriyle işbirliği konusunda da fırsat yaratıyoruz” diyen Güryıldız, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile birlikte proje yürüttüklerini aktardı. Güryıldız, şöyle konuştu: “Üniversitenin gastronomi bölümü öğrencileri mutfak eğitimlerini uzun süredir USLA’da alıyor. Şimdi bu işbirliği kapsamım daha da genişletiyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) ile birlikte çok yakında yiyecek içecek işletmeciliği eğitimimizi online hale getireceğiz. Böylece, Türkiye’nin her yerindeki girişimci ve yeni işletme sahipleri, bulundukları yerden USLA-BAUSEM Online yiyecek içecek işletmeciliği eğitimine katılabilecekler.”