Şeflerimizden K.Melek Mildan Hey Girl dergisinin sorularını yanıt

Küçüklüğümde “Bir Dilim Aşk” adında bir dizi vardı. Orada cupcake’ler yapılırdı. Onu izledikçe hoşuma giderdi ve ben neden yapmıyorum derdim. Hep hayalim olarak kaldı. Üniversiteden mezun oldum. O zaman üniversitelerde gastronomi bölümü yoktu. Okulu bitirince küçük bir kaza geçirdim. Omuriliğimi kırdım. Sonra araştırdım ve Usla’ya geldim. Eğitim aldım. Şimdi burada eğitim vermeye devam ediyorum. Aynı zamanda yemek fotoğrafçılığı da yapıyorum…

PASTACILIK VE AŞÇILIK K. MELEK MİLDAN

MEZUN OLDUĞU OKUL: Gelişim Üniversitesi Fotoğrafcılık ve Kameramanlık

EN SON EĞİTİM GÖRDÜĞÜ YER: Usla Uluslararası Servis&Lezzet Akademisi

PASTACILIK EĞİTİMİ ALMAYA NASIL KARAR VERDİN?

Küçüklüğümde “Bir Dilim Aşk” adında bir dizi vardı. Orada cupcake‘ler yapılırdı. Onu izledikçe hoşuma giderdi ve ben neden yapmıyorum derdim. Hep hayalim olarak kaldı. Üniversiteden mezun oldum. O zaman üniversitelerde gastronomi bölümü yoktu. Okulu bitirince küçük bir kaza geçirdim. Omuriliğimi kırdım. Sonra araştırdım ve Usla’ya geldim. Eğitim aldım. Şimdi burada eğitim vermeye devam ediyorum. Aynı zamanda yemek fotoğrafçılığı da yapıyorum.

ÇOK MU YOĞUNSUN?

6 gün çalışıyorum, işim ne zaman biterse o zaman çıkıyorum. Akşam eğitimleri de oluyor. Ama mesleği seviyorsanız saati ve yoruculuğu hiç önemli değil. Geçmeyen bir ağrım var. Hep çekeceğim. Ama çalışırken hissetmiyorum ya da unutuyorum.

EVE İŞ GÖTÜRÜYOR MUSUN?

Mutfağa küçüklükten beri alışkınım. O yüzden eve gidince de mutfakta olmaya devam ediyorum. Tarifler deniyorum. Belli başlı tarifleri kendim çeşitlendiriyorum. Ekmek yapmayı çok seviyorum. Gerçekten terapi. Ekmeğe şekil vermek, bekletmek, kabarmasını beklemek bambaşka bir duygu.

PASTACILIKTAN MEZUN OLDUKTAN SONRA NELER YAPTIN? KENDİNİ NASIL GELİŞTİRDİN?

8 ay eğitim aldım. Sonra bir yerde staja girdim. Çok iyi bir yerde çalıştım. Ardından dinlenmek için kısa bir dönem ara verdim. Buraya belgemi almaya gelmiştim, iş sahibi oldum çıktım. Şimdi burada dersler veriyorum. Evde deneye deneye kendimi geliştiriyorum. Ünlü şeflerin tariflerini çok okudum. Araştırıp okumadan olmuyor. Psikolojik kitapları okuyarak sabrımı geliştirdim. Çünkü sabır isteyen bir meslek.

ÖZEL BİR SPESİYALİTEN VAR MI?  

Sarma, mantı ve küçük tartoletler…

SENCE BU MESLEĞİN ARTILARI VE EKSİLERİ NELER?

Pastacılığın zorluğu, gram ve ölçüyle çalışılıyor olması. Bütün gün ayakta durmak zorunda kalıyorsunuz. En zor olan şeylerinden bir tanesi de yanmak. Kollarımız hep yanık içinde. Bir ürünü fırından alırken fark etmiyorsunuz ve yanıyorsunuz. Acısını bile anlamıyoruz artık.

HEDEFLERİN NELER?

Kendi reçetelerimi insanlarla paylaşmak, onlara öğretebilmek istiyorum. Az da olsa tanınmak isterim. Biryandan öğretmenlik yapıyorum. Bir 5 yıl sonra İzmir’de bir yer açmak istiyorum. Dedemin hayaliydi. Bunu gerçekleştirmek istiyorum. Yurt dışı değil de Türk lezzetleri sunmak istiyorum.

BU MESLEĞİ YAPMAK İÇİN NELERDEN FEDAKARLIK ETMEK GEREKİYOR?

Biraz aileden vazgeçmek gerekiyor. Otoriter bir aileye sahibim. Ama beni hiçbir şeyden mahrum bırakmadılar. Her yere eşit zaman ayırmayı kendiniz öğrenmeniz gerekiyor. Geçirdiğim kaza bana ayakta durmayı ve savaşmayı öğretti. Kısmi felç geçirdim ve o felç geçici değil, kalıcı da olabilirdi. 1,5 ay hastanede kalmıştım ve ameliyat etmiyorlardı. Bir süre yürüyemedim. Yüzde 1 yürüme ihtimalim vardı ve gerçekleşti. Bu yüzden her şeye tutunuyorum. Bu meslekte 25 kiloluk unu kaldırıyorum ve acısını bile hissetmiyorum.

BU EĞİTİMİ ALMAK İSTEYENLERE NELER ÖNERİRSİN?

Mesleği sevin ya da sevmeyin, mutfağa girmiş ya da girmemiş olun, 1 günlük eğitimle başlayın. Workshoplara gelin. Günlük eğitimler belirli günlerde oluyor. Dersler 4, 8 ve 12 ay oluyor. 4 aylık eğitim stajsız oluyor. Eğitim aldıktan sonra yola kendileri devam ediyor. 8 aylık eğitimden sonra profesyonel olarak staj görüyor. Hafta içi eğitimler öğlene kadar. Hafta sonu ise sabah 09.00 ile akşam 18.00 arası. Bu mesleği çok seveceğinize eminim.

Hey Girl Dergisi